Наукова діяльність у Кіровоградському національному технічному університеті здійснюється за слідуючими напрямками, що відповідають профілю підготовки спеціалістів :
- конструювання сучасної сільськогосподарської техніки;
- підвищення технічного рівня грунтообробних та посівних машин; розробка нових технологій обробітку грунту, збирання та очистки зерна;
- механізація і автоматизація сільськогосподарського виробництва та первинної переробки зберігання продукції;
- технологія ремонту сільськогосподарської техніки та технічний сервіс машин;
- автоматизовані системи контролю, управління та захисту електроустаткування;
- процеси фізико-технічної обробки металів (розмірна обробка деталей електричною дугою);
- підвищення точності технологічних систем обробки металів тиском;
- розробка енергозберігаючих технологій для машинобудівних підприємств;
- удосконалення металообробних та деревообробних верстатів;
- роботизація та САПР машинобудівного виробництва;
- економічний аналіз соціально-економічних процесів та виробничих відносин в сучасних умовах;
- розробка енергозберігаючих і екологічно безпечних технологій вирощування продукції рослинництва.
В університеті здійснюється весь цикл досліджень - від фундаментальних до впровадження у виробництво.
Наукова робота проводиться силами викладачів, студентів, аспірантів та докторантів, а також штатними науковими працівниками. Науковою роботою займаються 95 відсотків викладачів від загальної кількості професорсько-викладацького складу; 30 відсотків - студентів.
Роботи ведуться на 29 кафедрах, в 9 науково-дослідних лабораторіях, у тому числі в галузевій лабораторії по конструюванню та дослідженню сільськогосподарської техніки для рослинництва та навчально-наукові лабораторії "Університетський центр САПР".
Джерелами фінансування науково-дослідних робіт (НДР) в університеті є:
- держбюджетне фінансування Міністерством освіти і науки України (на конкурсній основі);
- господарчі договори з підприємствами та організаціями м. Кіровограда, області, України, Росії.
Загальний обсяг НДР за період з 1997 по 2002 рік складає 150-200 тис. грн. щорічно. В загальному обсязі виконаних робіт господарчі договори становлять 65-73 відсотки (з них 55-73 відсотки - для підприємств Кіровоградської області).
В університеті склалося 11 наукових шкіл, роботи яких відомі як в Україні, так і за її межами.
Зокрема, це школи: "Агрономія" (1999 р.), науковий керівник - доктор с/г наук, професор Слободян С.М.; "Автоматизація технологічних процесів та виробництв" (1980р.), з 1997р. перейменована на "Автоматизація технологічних процесів сільського виробництва", наукові керівники - доктор технічних наук, професор, академік Міжнародної академії Носов Г.Р., з 1998р. кандидат технічних наук, професор Пащенко В.Ф., з 2003р. кандидат технічних наук, доцент Осадчий С.І.; "Економіка та соціологія праці" (1975 р.), науковий керівник - доктор економічних наук, професор Фільштейн Л.М.; "Надійність та ремонт сільськогосподарської техніки" (1970р.), наукові керівники - доктор технічних наук, професор Терхунов О.Г., доктор технічних наук, професор, академік ІАН України Черновол М.І.; "Технічне забезпечення раціонального землевикористання" (1967 р.), науковий керівник - кандидат технічних наук, професор Комаристов В.Ю., кандидат технічних наук, професор, "Заслужений винахідник України" Сисолін П.В.; "Робототехніка та гнучке автоматизоване виробництво" (2001р.), науковий керівник - доктор технічних наук, професор Павленко І.І.; "Розмірна обробка металів електричною дугою" (1973 р.), науковий керівник - доктор технічних наук, професор, "Заслужений винахідник України" Носуленко В.і.; "Дослідження реологічних властивостей компактування сипучих матеріалів в умовах інтенсивних зсувних деформацій" (2000 р.), науковий керівник - доктор технічних наук, професор Шепельський М.В.; "Розробка та впровадження у виробництво прецизійних систем обробки металів тиском" (1985 р.), науковий керівник - кандидат технічних наук, доцент Качанов А.П.; "Автоматизація системи контролю, управління та захисту електроустаткування для підприємств агропромислового комплексу" (1990 р.), науковий керівник - доктор технічних наук, професор, заслужений діяч науки України Сидоренко В.В.; "Металообробні верстати та інструменти" (1981р.) - доктор технічних наук, професор Крижанівський В.А.
На основі власних фундаментальних досліджень в університеті розроблюються, виготовляються та впроваджуються у виробництво нові різноманітні технології, машини та установки. Університет має для цього належну матеріально-технічну базу та виробничі площі. Так, наприклад, університет є провідним у галузі конструювання сучасної сільськогосподарської техніки.
За останні три роки в КНТУ за результатами наукових досліджень подано 124 заявки на можливий винахід, одержано 174 патенти. За участю студентів подано 52 заявок на можливий винахід, одержано 37 патентів.
Щорічно у наукових виданнях публікується понад 700 робіт співробітників університету.
У 2003 році на базі фонду Кіровоградського державного центру науково-технічної інформації створений сектор науково-технічної інформації, який нараховує 1187199 патентів та близько 142298 стандартів. Він обслуговує викладачів, студентів, аспірантів та надає платні інформаційні послуги організаціям та підприємствам області.
З метою активізації науково-пізнавальної і дослідницької роботи студентів та магістрантів ВНЗ у 2003 році створено Студентське наукове товариство (СНТ), головою якого став студент Олексій Хмара. В своїй структурі СНТ має науково-організаційний, інформаційний, методичний відділ, відділ працевлаштування молоді та службу фандрейзінгу.
На базі економічного факультету з 1997 року діє Бізнес-Центр, який створено наказом по університету від 03.11.97 р. № 6-01. Основним завданням Бізнес-Центру є надання консультацій та інформаційних послуг, проведення наукових досліджень з економічних питань, організація циклів семінарів з веденя бізнесу для фізичних та юридичних осіб.
На базі університету періодично проводяться міжнародні наукові конференції з проблем автоматизації, конструювання сільськогосподарської, науково-методичні з економічних напрямів та інші (2-3 на рік).
У конференціях беруть участь вчені України, держав СНД, Польщі, Румунії, Угорщини та інших.
Щорічно проводиться "День науки", який відкривається виставкою наукових досягнень. В рамках "Дня науки" проводяться наукові конференції викладачів, аспірантів, співробітників та студентів.
Університет видає зареєстровані в ВАК періодичні видання:
- Збірник наукових праць КДТУ (техніка в сільськогосподарському машинобудуванні, галузеве машинобудування, автоматизація);
- Наукові праці КДТУ: економічні науки;
- Загальнодержавний міжвідомчий науково-технічний збірник "Конструювання, виробництво та експлуатація сільськогосподарських машин".
|